Kategorie
Poradniki

Jaki termos na zupę wybrać? Praktyczne porady

Kemping, wycieczka w góry lub pobyt w szpitalu to tylko kilka sytuacji, w których ciepły, domowy obiad jest na wagę złota. W większości tego rodzaju przypadków nie jest możliwe ugotowanie posiłku, ale nie oznacza to, że musimy zrezygnować z własnej diety i upodobań na rzecz suchego prowiantu lub jedzenia w przypadkowych miejscach. Na rynku dostępne są termosy do transportu żywności, które z powodzeniem zmieszczą zarówno zupę, drugie danie, jak i surówkę. W zależności od indywidualnych potrzeb można wybrać doskonale dopasowany do wymagań model i cieszyć się pysznym obiadem poza domem. 

Termos turystyczny na zupę i inne ciepłe dania

Domowe posiłki pod wieloma względami są zdecydowanie lepsze od tych, które możemy kupić. Skomponowane według naszych upodobań kulinarnych oraz diety, a przy tym ekonomiczne i zawsze gotowe do spożycia zawsze będą przeważały nad kanapkami lub daniami ze stołówki pracowniczej. Najbardziej kłopotliwym wydaje się bezpieczne przeniesienie dań płynnych i półpłynnych, które źle zabezpieczone mogą zabrudzić nam całą torbę. Jeśli jednak wiemy, jaki termos na zupę wybrać, możemy ze spokojem ją przetransportować i cieszyć się jej smakiem gdziekolwiek będziemy. W zależności od tego, jak skomponowane są nasze ciepłe posiłki, możemy wybrać:

  • jednokomorowy termos na zupę
  • termos na zupę i drugie danie
  • termos obiadowy na zupę i drugie danie ze specjalną nakładką na surówkę

Dostępne termosy obiadowe różnią się między sobą pojemnością — warto zwrócić na to uwagę, wybierając odpowiedni dla siebie. Zupełnie inny wybierzemy na obiad dla jednej osoby, a inny dla kilku osób. 

Dobry termos na zupę — czyli jaki?

To, na jaki model się zdecydujemy, powinniśmy zacząć od zastanowienia się, czy produkt będzie używany wyłącznie w pracy, czy też będziemy z nim przemierzać górskie szklaki. Izolacja to jest klucz do utrzymania odpowiedniej temperatury i oczywiste jest, że w ciepłym pomieszczeniu termos będzie dłużej utrzymywał właściwą temperaturę zupy niż podczas wycieczki w terenie (szczególnie w chłodniejszych miesiącach). 

Na początek skupmy się na tym, jaki termos na zupę będzie odpowiedni. Po pierwsze taki pojemnik musi być perfekcyjnie zabezpieczony przed przeciekaniem. Istotny jest więc system uszczelek oraz korek. Bezpieczniej jest wybrać pełne zamknięcie, niż to pozwalające na odsłonięcie górnej części (jak w przypadku kubków na kawę i herbatę), która może zostać niepostrzeżenie niedomknięta. Jeśli zależy nam na doskonałej szczelności, wybór powinien paść na termos z korkiem i zakrętką. Pomysłowym rozwiązaniem jest także guzik wyrównujący ciśnienie między otoczeniem a wnętrzem termosu — dzięki temu unikniemy pryskania przy otwieraniu. Sprawdźmy także, czy przez ujście korka przejdzie łyżka, nie zawsze bowiem zupa jest na tyle rzadka, by pić ją bezpośrednio z korka. Pojemność termosu jest zależna od tego, ile osób będzie korzystało z jego zawartości. Termos na zupę do pracy może mieć pojemność od 0,7 l do 1 l., ale już w przypadku, w którym posiłek ma zaspokoić głód kilku osób, konieczne jest sięgnięcie po większy litraż. W tym drugim przypadku sprawdzi się typowy termos turystyczny na zupę.

Termosy do transportu żywności

Utrzymanie ciepłegoposiłku wewnątrz termosu to sprawa kluczowa, a ta wynika z użytych do produkcji materiałów. Zazwyczaj stosuje się stal nierdzewną oraz powłoki zatrzymujące ciepło. Dobry termos będzie także wyposażony w zewnętrzną przestrzeń silikonową, która gwarantuje pewny chwyt naczynia w ręku. Większe modele wyposażone są w rączkę, dzięki czemu są łatwe do przenoszenia. Termos obiadowy różni się od termosu na zupę swoją wewnętrzną strukturą. Podział na strefy (wyciągane pojemniki) pozwala na zabezpieczenie dwudaniowego obiadu. Te termosy do transportu żywności są wybierane przez osoby, które w ogóle nie zamierzają się stołować poza domową kuchnią. Przydatne są podczas przewiezienia obiadu do pracy czy np. do szpitala. 

Dobry termos na zupę to połączenie indywidualnych wymagań tj. pojemność, kształt, sposób czyszczenia (niektóre modele można myć w zmywarce) z jego konstrukcją — a więc systemem zabezpieczeń przed przeciekaniem, dobrą izolacją, ergonomią. Niezależnie od upodobań i potrzeb nie warto kupować produktów niskiej jakości, ponieważ już przy pierwszym użytkowaniu pozorna oszczędność może wzbudzić więcej irytacji niż pożytku.