Piękna i zadbana cera

 Każda kobieta marzy, by mieć zdrową i piękną cerę. Aby to marzenie stało się rzeczywistością, trzeba zadbać o kilka czynników, które mają wpływ na wygląd i przede wszystkim zdrowie skóry. Bo nie tylko kosmetyki są ważne! Na naszą skórę wpływa dieta, czynniki zewnętrzne (takie jak promieniowanie UVA i UVB, temperatura, powietrze i tym podobne) i oczywiście pielęgnacja.

Dieta na piękną cerę

Zacznijmy od tego co działa na nas od wewnątrz – czyli od diety. Aby skóra (nie tylko na twarzy) było piękna i młodo i zdrowo wyglądająca trzeba pamiętać o jej nawadnianiu – innymi słowy trzeba pić odpowiednią ilość wody. A żeby sprawdzić czy skóra jest dobrze nawodniona wystarczy lekko uszczypnąć się w wierzch dłoni – jeśli skóra nie wygładzi się szybko, to znaczy, że brakuje jej wody. A co jeść by mieć piękną i zdrową skórę?

Między innymi ryby morskie – najlepsze źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które przyspieszają regenerację skóry oraz są składnikiem błon komórkowych. Dzięki nim skóra staje się bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Dieta dla pięknej skóry powinna też zawierać witaminy: witamina A (sprzyja utrzymaniu jędrnej, gładkiej oraz młodo wyglądającej skóry), witaminy z grupy B, witamina C, witamina E i K. Kolejnymi ważnymi dla skóry związkami są przeciwutleniacze, które wpływają na wolne rodniki.

Źródła tych można powiedzieć zbawiennych związków to między innymi: jeżyny, jagody czy też goździki. Oprócz witamin dieta zdrowej skóry powinna mieć składniki bogate w makro i mikroelementy takie jak: selen, potas, żelazo, wapń, cynk czy jod. No i ostatnia ale równie ważna sprawa – cukier – a raczej unikanie lub ograniczanie go.

Dlaczego? Bo wysoki poziom glukozy we krwi wpływa między innymi na nasilanie się procesu glikacji, podczas którego niszczą się struktury białek budujących włókna kolagenowe. Przez co skóra traci elastyczność (szybciej się starzeje).

Odpowiednia pielęgnacja skóry

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na zdrowie i piękny wygląd skóry jest odpowiednia pielęgnacja. A jeśli o niej mowa trzeba na samym początku powiedzieć o najważniejszym etapie pielęgnacji – czyli o myciu skóry i demakijażu. Dobre i dokładnie wieczorne zmywanie skóry jest absolutną koniecznością!

Nie chodzi tylko o zmycie makijażu, ale przede wszystkim zmycie wszystkiego co podczas dnia osiada na skórze – a tego jest sporo! Zaraz po zmywaniu mamy pielęgnacje kremami dostosowanymi do typu skóry i wieku. Bo to od nich zależy jakich składników nasza skóra potrzebuje.

Czynniki zewnętrzne - wpływ na skórę

Wreszcie ostatnia, ale równa ważna sprawa to wpływ czynników zewnętrznych. I tu mowa między innymi o filtrach przeciwsłonecznych. Są one ważne nie tylko latem podczas wakacji, filtrów powinno się używać cały rok. Ponieważ promieniowanie UVA i UVB przyspiesza starzenie się skóry. A co z powietrzem i toksynami, na które narażona jest skóra? Tu z pomocą dla pań przychodzą podkłady – które stanowią pewnego rodzaju barierę.

Należy zadbać o własną skórę. Dzięki temu będziemy lepiej się czuć i zdecydowanie lepiej wyglądać, a przecież to dla nas kobiet bardzo ważne.