Palenie się świeczki – co zrobić, żeby było równomierne

Świeczki to doskonały dodatek dekoracyjny, idealnie sprawdzający się do aranżacji różnego rodzaju wnętrz oraz przyjęć okolicznościowych. Stwarzają one bowiem niepowtarzalny charakter, styl i klimat na każdej uroczystości. Romantyczna kolacja, chłodne jesienno-zimowe wieczory czy letnie przesiadywanie na tarasie z pewnością zyskają przyjemniejszą atmosferę przy blasku świec, który nierzadko urozmaicony jest nietuzinkowym aromatem. Palenie się świeczki potrafi jednak być kłopotliwe, gdyż czasami palą się nierównomiernie. Aby świeczki wyglądały zawsze pięknie i cieszyły oko swą estetyką, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Pozwolą na ich równomierne spalanie się i długotrwałe użytkowanie. Poniższe wskazówki pomogą Ci ułatwić prawidłowe korzystanie ze świec.

Co zrobić, aby świeczka paliła się równomiernie? Ogólne zasady palenia świec

Palenie świeczek nie wydaje się trudnym zadaniem, jednakże warto wiedzieć o kilku rzeczach, które zagwarantują Ci nie tylko równomierne topienie się wosku, ale bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Musisz zatem pamiętać, aby:

Czas palenia się świec – dlaczego jest taki ważny?

To, ile pali się świeczka, mała i duża, jest ważnym aspektem pod kątem tworzenia się tak zwanego zjawiska tunelowania, czyli dziury, która nie tylko jest nieestetyczna, ale i niepraktyczna. Sprawia bowiem, że wosk odkładany po bokach zostanie niewypalony i niewykorzystany, co skraca żywotność świeczki. Do tego, wraz ze wzrostem głębokości tunelu, utrudnia to jej późniejsze podpalenie.

Jak zapobiec temu zjawisku? Ile powinna palić się mała świeczka? Palenie się świec powinno trwać stosunkowo długo – na tyle, by dotrzeć do etapu całkowitego upłynnienia się wosku na całej powierzchni. Gdy świeca pali się zbyt krótko, płomień nie ma wystarczająco dużo czasu, by rozpuścić cały wosk. Ważne jest to szczególnie przy pierwszym użyciu danej świeczki.

Co zrobić, by każda świeczka paliła się równomiernie? Producenci często umieszczają informację odnośnie do orientacyjnego czasu palenia się każdej świecy, który to z kolei jest uzależniony od kilku czynników:

  • od rodzaju wosku, (świece z mieszanki wosków roślinnych zaleca palić się nie krócej niż 2-2,5 godziny, natomiast parafinowe 3-4 godziny),
  • temperatury panującej w pomieszczeniu
  • stopnia wilgotności w pomieszczeniu,
  • wielkości świeczki.

Jeśli będziesz się kiedyś zastanawiać, czy długość palenia się świec jest taka sama bez względu na rodzaj wosku, przypomnij sobie o powyższych zasadach. Zapewnisz tym sobie komfort, swobodę i bezpieczeństwo użytkowania każdej świeczki. Równomierne zużycie pozwoli na cieszenie się estetyką wyglądu i nietuzinkowym charakterem każdego pomieszczenia.