Kategorie
Poradniki

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Smog, drobnoustroje czy kurz sprawiają, że jakość powietrza, którym oddychamy, pozostawia wiele do życzenia. Niestety tak zanieczyszczone powietrze wywołuje różnorodne dolegliwości i stanowi przyczynę wielu schorzeń. Ponadto bardzo niekorzystnie wpływa na osoby zmagające się z alergią i astmą. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na oczyszczenie powietrza – zastosowanie oczyszczacza powietrza! Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak działa ten sprzęt, kontynuuj czytanie.

Oczyszczacz powietrza – co to jest?

Oczyszczacze powietrza to sprzęty, które filtrują i skutecznie oczyszczają powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Urządzenia te sprawiają, że możemy cieszyć się idealnie czystym powietrzem w pomieszczeniu. Oczywiście w sprzedaży dostępne jest wiele wariantów oczyszczaczy, różniących się między sobą wagą, wymiarami, poborem mocy czy funkcjami. Obecnie na rynku można nawet znaleźć urządzenia, które nie tylko oczyszczają powietrze, ale również je jonizują i nawilżają. Wybór tych sprzętów jest ogromny, dlatego każdy może znaleźć model dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza posiadają wbudowany wentylator, który inicjuje obieg powietrza i sprawia, że zanieczyszczone powietrze trafia do wnętrza urządzenia. W kolejnym etapie następuje filtracja. W niektórych sprzętach powietrze dodatkowo jest nawilżane i jonizowane. Gdy zostaje ono pozbawione zanieczyszczeń, trafia z powrotem do otoczenia. Oczywiście należy pamiętać, że poszczególne typy oczyszczaczy powietrza mogą się między sobą nieco różnić sposobem działania.

Jakie filtry są stosowane w oczyszczaczach powietrza?

Już wiesz, jak działa oczyszczacz powietrza. Teraz czas dowiedzieć się, jakie rodzaje filtrów są stosowane w tych urządzeniach. Otóż w sprzętach tych najczęściej wykorzystywane są:

  • Filtry wstępne – odpowiedzialne za zatrzymywanie większych pyłów np. kurzu czy sierści. Najczęściej filtry te wykonane są z tworzywa sztucznego i mają formę siatki.
  • Filtry HEPA – umożliwiają niwelowanie szczególnie szkodliwych zanieczyszczeń – pyłów PM 2.5. Dostępne są w różnorodnych wariantach. Wyróżnia się filtry HEPA klasy E10, E11, E12 i E13. Należy pamiętać, że im wyższa klasa, tym większa skuteczność.
  • Filtry wodne – zazwyczaj mają postać maty ewaporacyjnej, która powoduje parowanie wody i jednoczesne nawilżanie powietrza.
  • Filtry węglowe – ich główną funkcją jest pochłanianie nieprzyjemnych zapachów i lotnych związków organicznych. Dobre filtry węglowe skutecznie niwelują m.in. zapach dymu papierosowego.
  • Filtry fotokataliczne – usuwają chemiczne gazy, takie jak np. amoniak czy benzen. Zbudowane są z katalizatora reakcji, mającego postać maty z tlenkiem tytanu, a także lampy UV.
  • Filtry antyalergiczne – skutecznie pochłaniają różnorodne alergeny. Najczęściej zbudowany jest ze specjalnej tkaniny nasączonej enzymatycznymi substancjami, które są w stanie zneutralizować m.in. roztocza i bakterie.
  • Filtry nietkane – wykazują działanie antybakteryjne i antypleśniowe. Niwelują drobne alergeny, takie jak np. pleśń, bakterie czy pyłki kwiatów.

Gdzie kupić oczyszczacz powietrza?

Już wiesz, jak działa oczyszczacz powietrza i jakie filtry są zwykle stosowane w tych urządzeniach. Teraz czas dowiedzieć się, gdzie można kupić oczyszczacz. Otóż sprzęty te dostępne są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Występują m.in. w wielu popularnych elektromarketach. Niestety nie wszystkie z nich zachwycają swoją jakością. Jeśli chcesz kupić urządzenie, które skutecznie oczyści powietrze z zanieczyszczeń, wejdź na stronę: https://activtekmedica.pl/. Firma ActivTek MEDICA specjalizujące się w dostarczaniu systemów eliminujących zagrożenia mikrobiologiczne z powietrza i powierzchni. Te innowacyjne systemy wykorzystują technologię aktywnej dezynfekcji ActivePure® RCI – Promieniową Jonizację Katalityczną. Urządzenia do oczyszczania powietrza od ActivTek MEDICA zachwycają swoją skutecznością i spełniają oczekiwania nawet szczególnie wymagających użytkowników.