Guzki krwawnicze to fizjologiczne struktury odbytu, które mogą jednak ulegać patologicznemu nadmiernemu wypełnieniu i przekrwieniu, w wyniku czego powiększają się i wywołują nieprzyjemne objawy. W takiej sytuacji nazywa się je hemoroidami. Najczęściej towarzyszy im świąd i ból okolicy odbytu, a także może występować krwawienie z odbytu. Ze względu na dużą częstość ich występowania zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, zwłaszcza po 45 roku życia, trzeba wiedzieć kiedy i dlaczego szukać pomocy, aby hemoroidy wyleczyć w Lublinie.
Kiedy leczyć hemoroidy
Hemoroidy jak większość chorób ma kilka stopni zaawansowania. Ze względu na to wyróżnia się 4 stopnie choroby hemoroidalnej:
- powiększenie guzków bez ich wypadania na zewnątrz odbytu, tzw. hemoroidy wewnętrzne,
- guzki wypadają poza odbyt w trakcie wypróżniania, które cofają się samoistnie,
- guzki wypadają poza odbyt w trakcie wypróżniania, ale konieczne jest ich ręczne odprowadzenie,
- guzki utrzymują się na zewnątrz, nie zmniejszają się.
Określenie zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia dobór odpowiedniego leczenia. Przy mało dokuczliwych, pojawiających się okresowo objawach warto stosować dietę bogatą w błonnik i spożywanie co najmniej 1,5-2l wody na dobę w celu ułatwienia defekacji. Gdy dojdzie do nasilenia objawów hemoroidów, leczenie w Lublinie pomoże w ich zwalczaniu poprzez zastosowanie odpowiednich maści, kremów lub czopków. Leki te wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i ochronne. Takie leczenie zachowawcze, objawowe można stosować w przypadku hemoroidów stopnia I, II i III. Istnieje również możliwość leczenia małoinwazyjnego, które skierowane jest dla II i III stopnia, a w przypadku IV konieczne jest najczęściej leczenie operacyjne.
Dlaczego trzeba leczyć hemoroidy?
Bardzo często wiele osób bagatelizuje problem guzków krwawniczych. Może się to wynikać z powodu braku wiedzy o możliwych opcjach terapeutycznych lub ze wstydu spowodowanego tym schorzeniem. Jednak wraz z postępem tej choroby mogą wystąpić pewne powikłania. Oczywiste jest, że pierwsze, co będzie się nasilało wraz z upływem czasu, to charakterystyczne objawy. Powtarzające się epizody krwawienia w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do niedokrwistości. W związku z tym może dojść do pojawienia się takich objawów jak uczucie przewlekłego zmęczenia czy zmniejszenie wydolności fizycznej. Anemia będzie zwłaszcza niebezpieczna dla osób starszych obciążonych chorobami sercowo-naczyniowymi i może prowadzić do niewydolności serca lub zaburzeń jego rytmu. Choroba hemoroidalna w III i IV stadium zwiększa ryzyko zakrzepu w wypadniętym hemoroidzie lub może nawet rozwinąć się ich martwica, która będzie wymagała interwencji chirurga. W przebiegu IV stopnia może dochodzić dodatkowo do zaburzeń prawidłowej pracy zwieracza odbytu. W konsekwencji powodując zaburzenia związane z nietrzymaniem gazu i stolca, a to wpłynie na jakość życia i zwiększy dyskomfort. Zważywszy na możliwe powikłania, warto próbować im zapobiegać jak najwcześniej i spróbować leczenia hemoroidów w Lublinie.