Kategorie
Poradniki

Hemoroidy – kiedy i dlaczego trzeba je leczyć?

Guzki krwawnicze to fizjologiczne struktury odbytu, które mogą jednak ulegać patologicznemu nadmiernemu wypełnieniu i przekrwieniu, w wyniku czego powiększają się i wywołują nieprzyjemne objawy. W takiej sytuacji nazywa się je hemoroidami. Najczęściej towarzyszy im świąd i ból okolicy odbytu, a także może występować krwawienie z odbytu. Ze względu na dużą częstość ich występowania zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, zwłaszcza po 45 roku życia, trzeba wiedzieć kiedy i dlaczego szukać pomocy, aby hemoroidy wyleczyć w Lublinie.

Kiedy leczyć hemoroidy

Hemoroidy jak większość chorób ma kilka stopni zaawansowania. Ze względu na to wyróżnia się 4 stopnie choroby hemoroidalnej:

  1. powiększenie guzków bez ich wypadania na zewnątrz odbytu, tzw. hemoroidy wewnętrzne,
  2. guzki wypadają poza odbyt w trakcie wypróżniania, które cofają się samoistnie,
  3. guzki wypadają poza odbyt w trakcie wypróżniania, ale konieczne jest ich ręczne odprowadzenie,
  4. guzki utrzymują się na zewnątrz, nie zmniejszają się. 

Określenie zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia dobór odpowiedniego leczenia. Przy mało dokuczliwych, pojawiających się okresowo objawach warto stosować dietę bogatą w błonnik i spożywanie co najmniej 1,5-2l wody na dobę w celu ułatwienia defekacji. Gdy dojdzie do nasilenia objawów hemoroidów, leczenie w Lublinie pomoże w ich zwalczaniu poprzez zastosowanie odpowiednich maści, kremów lub czopków. Leki te wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i ochronne. Takie leczenie zachowawcze, objawowe można stosować w przypadku hemoroidów stopnia I, II i III. Istnieje również możliwość leczenia małoinwazyjnego, które skierowane jest dla II i III stopnia, a w przypadku IV konieczne jest najczęściej leczenie operacyjne. 

Dlaczego trzeba leczyć hemoroidy?

Bardzo często wiele osób bagatelizuje problem guzków krwawniczych. Może się to wynikać z powodu braku wiedzy o możliwych opcjach terapeutycznych lub ze wstydu spowodowanego tym schorzeniem. Jednak wraz z postępem tej choroby mogą wystąpić pewne powikłania. Oczywiste jest, że pierwsze, co będzie się nasilało wraz z upływem czasu, to charakterystyczne objawy. Powtarzające się epizody krwawienia w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do niedokrwistości. W związku z tym może dojść do pojawienia się takich objawów jak uczucie przewlekłego zmęczenia czy zmniejszenie wydolności fizycznej. Anemia będzie zwłaszcza niebezpieczna dla osób starszych obciążonych chorobami sercowo-naczyniowymi i może prowadzić do niewydolności serca lub zaburzeń jego rytmu. Choroba hemoroidalna w III i IV stadium zwiększa ryzyko zakrzepu w wypadniętym hemoroidzie lub może nawet rozwinąć się ich martwica, która będzie wymagała interwencji chirurga. W przebiegu IV stopnia może dochodzić dodatkowo do zaburzeń prawidłowej pracy zwieracza odbytu. W konsekwencji powodując zaburzenia związane z nietrzymaniem gazu i stolca, a to wpłynie na jakość życia i zwiększy dyskomfort. Zważywszy na możliwe powikłania, warto próbować im zapobiegać jak najwcześniej i spróbować leczenia hemoroidów w Lublinie.