Kategorie
Poradniki

Jak sadzić cebulki begonii?

Begonia bulwiasta to jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych uprawianych w ogrodach, a także na balkonach i tarasach. Wielu zależy na tym, aby cieszyła ich oczy kolorowymi kwiatami. W tym celu warto dowiedzieć się, jak sadzić cebulki begonii w prawidłowy sposób. Masz okazję także poznać wskazówki dotyczące pielęgnacji tej wyjątkowej rośliny. Wszystko po to, aby mogła być ozdobą Twojego ogrodu jak najdłużej.

Gdzie kupić cebulki begonii?

Jeśli zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z sadzeniem cebulek begonii, musisz udać się do sklepu ogrodniczego. Wydaje się to dość proste, ale uważaj na to, aby nie zakupić materiału złej jakości. Bardzo ważne jest więc dokładne obejrzenie wybranych egzemplarzy. Bulwy begonii nie mogą być zbyt miękkie ani nadgniłe. Oznaką zgnilizny jest dość mocno wyczuwalny, nieprzyjemny zapach.

Zdrowa cebulka begonii ma neutralny aromat. Jest również jędrna i twarda. Jeśli w sklepie ogrodniczym znajduje się sporo egzemplarzy wątpliwej jakości, lepiej udaj się do innego miejsca. Jeśli bowiem kupisz bulwy kwiatowe w złym stanie, nawet najstaranniej wykonane czynności ogrodnicze nie pozwolą Ci się cieszyć widokiem zdrowej i obficie kwitnącej rośliny.

Cebulki begonii – jak sadzić je w doniczkach?

Jeżeli zakupiłeś cebulki begonii, jak sadzić, aby zdrowo rosły? Bardzo prawdopodobne jest to, że po zakupach w centrum ogrodniczym w Twojej głowie pojawiło się właśnie to pytanie. Najbardziej godne uwagi wydaje się sadzenie bulw begonii w pojemnikach. Należy zatem przygotować odpowiednie doniczki i przystąpić do działania.

Bardzo istotne jest to, aby cebulki begonii zostały wsadzone do pojemników nie później niż w drugiej połowie marca. Najlepiej byłoby jednak zrobić to miesiąc wcześniej. Ważne, żeby średnica przygotowanej doniczki wynosiła co najmniej 15 centymetrów. Należy zatroszczyć się o to, aby na jej dnie znalazła się cienka warstwa drenażu. Cebulki begonii powinny zostać umieszczone w ziemi na głębokość mniej więcej 5 centymetrów. Bardzo ważne jest to, aby wklęsła część była skierowana ku górze.

Jako że bulwy begonii są dość mocno narażone na działanie chorobotwórczych grzybów, w trakcie ich sadzenia można wykorzystać zaprawę grzybobójczą.

Jak sadzić cebule begonii wprost do gruntu?

Jeżeli nie posiadasz balkonu ani tarasu, możesz zastanawiać się nad tym, jak sadzić cebule begonii do gruntu. Na szczęście nie stanowi to szczególnie skomplikowanego zadania. Bardzo ważne jest to, aby przystąpić do sadzenia bulw w odpowiednim momencie. Należy robić to nie wcześniej niż w drugiej dekadzie maja.

Musisz jednak liczyć się z tym, że rośliny zakwitną dopiero w drugiej połowie lata. Cebulki begonii należy umieszczać w ziemi na głębokość 5 centymetrów, czyli dokładnie tak jak w przypadku sadzenia w pojemnikach. Rozstawa powinna wynosić 20 × 25 centymetrów.

Jak pielęgnować begonię bulwiastą?

Jeżeli marzą Ci się pięknie kwitnące, kolorowe rośliny, musisz wiedzieć nie tylko to, jak sadzić cebule begonii, ale również to, jak je pielęgnować. Na szczęście dbanie o ten gatunek nie wiąże się ze szczególnie skomplikowanym procesem.

Najważniejsze jest systematyczne podlewanie begonii. Roślina ta wyjątkowo źle znosi bowiem niedobór wody. Skutkiem zbyt rzadkiego nawilżania gruntu może być obsychanie kwiatów i opadanie ich płatków. Z drugiej strony nie wolno jednak doprowadzać do przelewania rośliny. Woda absolutnie nie powinna zalegać w podstawce. W przeciwnym razie możesz spodziewać się szybkiego gnicia korzeni. Nietrudno zgadnąć, że w bardzo negatywny sposób wpłynie to na ogólną kondycję rośliny, a więc i na jej wygląd.

Begonie są również dość podatne na choroby grzybowe. Co jakiś czas w ramach profilaktyki warto wykonywać oprysk z gnojówki pokrzywowej. Bez większych trudności przygotujesz ją samodzielnie.

Bardzo istotna jest również ochrona begonii przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli rośliny stoją na tarasie lub balkonie, przed zapowiadaną burzą warto wnieść je do domu. W przeciwnym razie liście mogą zostać uszkodzone przez wiatr lub grad.