Kategorie
Poradniki

Jak skutecznie pozbyć się pajaków w domu?

W większości przypadków pająki w domu są niepożądane. Ich obecność i zawieszone na nich pajęczyny sprawiają, że wnętrze wydaje się brudne i zaniedbane. Niekoniecznie jest to prawdą (pająki można znaleźć również w czystych domach), ale prawda jest taka, że utrzymanie czystości jest jedną z podstawowych zasad profilaktyki. Resztki jedzenia i resztki, kurz, zaśmiecone przestrzenie stwarzają tym stworzeniom idealne warunki do życia – mogą chować się w ciemnych zakamarkach, gdzie z łatwością mogą zastawiać pułapki na inne owady, takie jak muchy czy rybiki, mogą też czepiać się zagraconych przestrzeni. Pamiętaj o regularnym sprzątaniu i odkurzaniu, zwłaszcza w tych pomieszczeniach, które rzadko odwiedzamy – piwnice, kotłownie itp.

Jakie pająki znajdują się w naszym domu?

Nasze babcie mawiały, że szczęśliwe domy mają pająki, bo trzymają się szczęścia. Mogą się trzymać, ale pająki i tak są niepożądanymi gośćmi w naszych czterech ścianach. Najczęściej spotykane są pająki. Charakteryzują się grubym brzuchem o długości jednego centymetra (bez nóg). Kolejnym pająkiem, który kocha nasz dom, jest shaker, ale w przeciwieństwie do łokcia jego obecność nie budzi lęku. Kosary natomiast to te zwierzęta o długich, cienkich nogach i małym „tułów”, ale nie są to pająki, ale pajęczaki.

Domowe sposoby na pająki

Wiadomo, że zabicie pająka przynosi pecha, a przynajmniej brzydką pogodę. Ich obecność w domu powinna przynieść szczęście. O dziwo, te starożytne wierzenia nie pozbawiły większości wstrętu, strachu, a nawet niechęci do tych nieszkodliwych stworzeń. Walka z pająkami to praca Syzyfa i zawsze wracają.  Mięta pieprzowa odstrasza pająki. Spryskiwanie olejkiem eterycznym z mięty pieprzowej na parapety, drzwi i miejsca zamieszkania pająków jest kluczem do sukcesu. Dla tych z was, którzy nie znoszą zabijania owadów, dobrą wiadomością jest to, że zapach mięty może odstraszać, ale nie zabijać.

Podobny efekt daje np. uprawa mięty w doniczkach. Możesz także postawić na parapecie kilka donic eukaliptusowych. Jego zapach działa również odstraszająco na pajęczaki. Podobnie spryskaj pokój i ulubione miejsca pająka lemoniadą. Sok może pochodzić ze świeżych cytryn, dostępnego w handlu kwasu cytrynowego lub olejku cytrynowego. Równie skuteczne są inne olejki: kamforowy, cedrowy i eukaliptusowy. Ocet jabłkowy jest niezawodny do czyszczenia i jedzenia, a także pomaga zwalczać pająki. Podobnie jak olejki eteryczne, należy go wymieszać z wodą i spryskać powierzchnie.

Jak skutecznie pozbyć się pająków?

Elektryczne odstraszacze pająków są również dostępne w sklepach. Po podłączeniu do gniazdka emitują fale ultradźwiękowe i elektromagnetyczne, których pająki nie są w stanie wytrzymać i szybko uciekają z miejsc zakrytych przez takie urządzenia. Koty to niezawodna broń przeciwko pająkom. Niestety zwierzę zjada je podczas zabawy. Jeśli więc ktoś wierzy w pecha po zabiciu pająka, lepiej zastosować jedną z powyższych metod. To samo dotyczy chemii, którą można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Istnieją gotowe preparaty na pająki, takie jak spray na pająki https://www.vigonez.com/product/spray-do-zwalczania-pajakow/. Jednocześnie należy pamiętać, że przy stosowaniu takich preparatów należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta na opakowaniu.

Vigonez na pająki można stosować wszędzie tam, gdzie występują pająki. Ze względu na swoją rozszerzoną funkcjonalność polecany jest również do stosowania tam, gdzie pojawiają się pajęczyny. Preparat działa dobrze w obu przypadkach – zapobiega przemieszczaniu się pająków między pomieszczeniami i tworzeniu się ich sieci. Środek na pająki jest bezpieczny i wygodny w użyciu w pomieszczeniach i na zewnątrz. Ze względu na swój skład chemiczny wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Może być stosowany nie tylko w salonach czy domach, ale także w biurach, szkołach, hotelach, restauracjach, przedszkolach i szpitalach.