Kategorie
Poradniki

Jak uniknąć kłopotów z kredytami we frankach szwajcarskich?

Popularność kredytów we frankach szwajcarskich rosła od lat 90. XX wieku aż do 2015 roku. Przez lata uważano, że ten rodzaj produktu bankowego to świetna opcja. Wynikało to z faktu, iż kredyty frankowe były dostępne nawet dla osób nieposiadających zdolności na zaciągnięcie pożyczki w polskich złotych. Ponadto odsetki w przypadku tego typu finansowania były bardzo niskie.

Niestety w 2015 roku kurs franka szwajcarskiego poszedł znacząco do góry, co wiązało się z dużo wyższymi kosztami spłaty zobowiązań.

O co chodzi z kredytami we frankach?

Jeszcze kilka lat temu kredyty we frankach cieszyły się ogromną popularnością. Były dostępne niemal dla każdego, a dodatkowo kusiły niskim oprocentowaniem i bardzo atrakcyjnymi warunkami. Według danych Biura Informacji Kredytowej w połowie 2022 roku kredytem frankowym było obciążonych aż 899 tysięcy Polaków.

Niestety, gdy kurs franka poszedł w górę, a frankowicze mogli zapomnieć o korzyściach, jakie czerpali z zaciągnięcia kredytu w tej walucie. Ponadto okazało się, że niektóre z banków samodzielnie określały kurs obcej waluty, co było niezgodne z zapisami Kodeksu Cywilnego. W efekcie część frankowiczów miała prawo do wejścia na drogę sądową z instytucjami, które udzielały kredytów w sposób nieprawidłowy.

Czy frankowicze padli ofiarą oszustwa?

Warunki udzielania i spłacania kredytów powinny być określane w sposób zrozumiały. Banki mają obowiązek informować kredytobiorców o wysokości rat, odsetek oraz oprocentowania. Wszystkie te kwestie muszą zostać uwzględnione w umowie kredytowej.

Okazuje się jednak, że w przypadku kredytów we frankach doszło do pewnych odstępstw. Niektórzy frankowicze zaznaczają, iż banki nie udzieliły im rzetelnych informacji o spłacaniu zobowiązania i działały niezgodnie z prawem. Część umów tworzonych było w sposób niepoprawny oraz zawierało nieprawdziwe zapisy. Niektóre z banków samodzielnie ustalały wysokość kursu, a dodatkowo nieprawidłowo wyliczały odsetki. Ponadto frankowicze nie zostali ubezpieczeni przed ryzykiem wzrostu kursu franka, przez co dziś muszą ponosić konsekwencje.

Jednak, czy jest to sytuacja bez wyjścia? Oczywiście, że nie! Warto skorzystać z pomocy frankowiczom – Kraków to miejsce, gdzie ta opcja czeka na potrzebujących!

Co zrobić z kredytem we frankach szwajcarskich?

Zaciągnąłeś kredyt we frankach, przez co Twoje zadłużenie wzrosło w drastyczny sposób? Nie załamuj się, lecz skorzystaj z pomocy frankowiczom w Krakowie. Udaj się do profesjonalnej kancelarii, w której specjaliści pomogą Ci zawalczyć o sprawiedliwość.

Doświadczeni radcy prawni przejrzą Twoją umowę kredytową i sprawdzą, czy nie zawiera ona niedozwolonych klauzuli. Jeśli okaże się, że dokument ten został sporządzony w sposób nieprawidłowy, możesz wystąpić do sądu przeciwko bankowi w celu odfrankowienia kredytu, czyli zmiany waluty na polski złoty lub unieważnienia zadłużenia.

Profesjonalna kancelaria frankowa pomoże Ci sporządzić pozew i wyegzekwować wyrok sądowy, a także będzie Cię reprezentować w czasie rozprawy. Ponadto zapewni fachowe doradztwo oraz wsparcie na każdym etapie procesu.