Kategorie
Poradniki

Jak działa aparat na zęby?

Aparat na zęby, zwany również ortodontycznym, to urządzenie stosowane w ortodoncji do korygowania wad zgryzu i ustawienia zębów w prawidłowej pozycji. Jego założenie ma na celu stopniowe przemieszczanie zębów do pożądanej pozycji. Jak działa aparat stały na zęby?

Aparat na zęby – jak działa?

Jak działa aparat na zęby? Tego typu narzędzie kłada się z kilku elementów, w tym zamocowań, łuków, pierścieni i zamków. Zamocowania to niewielkie metalowe lub ceramiczne elementy przyklejane do powierzchni zębów przy użyciu specjalnego kleju. Są połączone ze sobą za pomocą elastycznych drutów zwanych łukami. Te z kolei przenoszą nacisk na zęby, co powoduje ich przesuwanie w kierunku pożądanej pozycji.

W aparacie na zęby stosowane są również pierścienie, które mocuje się na zębach trzonowych, a także zamki umieszczane na kłach. Służą do utrzymywania drutów na swoim miejscu. Aby aparatem na zęby działać skutecznie, konieczne są systematyczne wizyty u ortodonty. Podczas tych wizyt ortodonta może dokonywać niezbędnych dostosowań, takich jak zmiana siły nacisku lub wymiana łuków. Jest to konieczne, aby uzyskać jak najlepsze wyniki korekcji zgryzu i zapewnić pacjentowi jak największy komfort noszenia aparatu.

Noszenie aparatu na zęby może być wyzwaniem szczególnie na początku leczenia. Powoduje bowiem dyskomfort, bolesność oraz trudności w mówieniu lub jedzeniu. Jednak z czasem większość pacjentów przyzwyczaja się i aparat staje się dla nich naturalnym elementem.

Po zakończeniu leczenia konieczne jest noszenie retencji, czyli specjalnych aparatów, które utrzymują zęby w prawidłowej pozycji. Zazwyczaj stosuje się je przez kilka miesięcy lub dłużej, aby zapobiec powrotowi wady zgryzu.

Rodzaje stałych aparatów ortodontycznych

Wśród stałych aparatów wyróżnia się kilka typów:

  • model metalowy – jest to najczęściej stosowany rodzaj aparatu na zęby. Składa się z metalowych zamocowań, łuków oraz gumek i pierścieni. Zamocowania przykleja się do powierzchni zębów za pomocą specjalnej kleju. Następnie druty są wprowadzane do zamocowań, co powoduje stopniowe przemieszczanie zębów do prawidłowej pozycji;
  • aparat ceramiczny – podobnie jak w przypadku metalowego, model ceramiczny składa się z zamocowań, łuków, gumek i pierścieni, ale zamocowania są wykonane z bezbarwnej lub kolorowej ceramiki. Dzięki temu narzędzie jest mniej widoczne niż metalowy egzemplarz, co sprawia, że jest częściej wybierany przez pacjentów, którzy chcą uniknąć nieestetycznego wyglądu;
  • model lingwalny – to rodzaj aparatu stałego, który jest mocowany na wewnętrznej powierzchni zębów, dzięki czemu staje się niewidoczny z zewnątrz. Wykazuje się skutecznością w leczeniu różnych wad zgryzu, ale może powodować dyskomfort i trudności w mówieniu lub jedzeniu ze względu na swoją pozycję;
  • Invisalign – to rodzaj aparatów na zęby, który jest wykonany z przezroczystych, niemetalowych nakładek. Tego typu elementy są specjalnie projektowane dla każdego pacjenta, aby stopniowo przesuwać zęby do prawidłowej pozycji. Invisalign jest często wybierany przez osoby, którym zależy na estetyce uśmiechu w trakcie leczenia;
  • samoligaturujący aparat – rodzaj, który działa na zasadzie samoregulacji. Oznacza to, że nie wymaga stosowania tradycyjnych gumek (ligatur), które utrzymują druty w zamocowaniach na zębach.