Kategorie
Poradniki

Jak usunąć przypalenia z garnka?

Niejednokrotnie podczas przyrządzania posiłków garnki mogą ulec przypaleniu. Jest to sytuacja, która może przyprawić o frustrację. Aby uniknąć stresu i konieczności wyrzucania zniszczonych naczyń, warto mieć w zanadrzu kilka sposobów, jak usunąć przypalenia z garnka. Bardzo często nie wymaga to większego wysiłku, wystarczy jedynie trochę zaangażowania i odpowiedni środek na przypalenia.

Jak dobrać odpowiednią metodę czyszczenia?

Szukając sposobu, jak usunąć silne przypalenie z garnka, warto wziąć pod uwagę tworzywo, z jakiego jest wykonany. W zależności od typu garnka sposoby jego czyszczenia mogą się różnić:

  • garnki ze stali nierdzewnej można czyścić domowymi sposobami za pomocą sody, octu, proszku do pieczenia, proszku do prania, soli i kwasku cytrynowego czy tabletkami do zmywarki;
  • garnki emaliowane można doprowadzić do porządku, używając soli, sody albo tabletki do zmywarki;
  • garnki aluminiowe można wyczyścić za pomocą octu, soli i kostek do zmywarki;
  • garnki żeliwne można wyczyścić poprzez zagotowanie w nich wody lub umyć sodą na mokro lub sucho, za pomocą szczoteczki lub ziemniaka;
  • garnki z powłoką z teflonu można czyścić wodą gazowaną, ponieważ dwutlenek węgla podczas gotowania może pomóc odkleić zwęglone resztki jedzenia.

Dla uzyskania lepszego efektu można przed właściwym czyszczeniem namoczyć przypalony garnek w ciepłej wodzie z dodatkiem środka przeznaczonego do usuwania tłuszczu i resztek przypalonego jedzenia.

Sól i soda jako środek na przypalenia 

Jedną z opcji, jak usunąć przypalenie z garnka, może być użycie soli. Można ją stosować na sucho lub na mokro. W pierwszym przypadku należy sporą ilość soli (np. pół szklanki) wysypać na dno przypalonego garnka i zalać niewielką ilością wody (np. dwiema szklankami). Tak powstałą papkę można zostawić na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po odczekaniu można spróbować wyszorować garnek gąbką i dokładnie wypłukać z soli. W przypadku metody czyszczenia solą na sucho, należy wsypać sól na dno naczynia i szorować gąbką lub szczoteczką aż do usunięcia spalonej powłoki. Dobrym środkiem na przypalenia może być również soda oczyszczona lub proszek do pieczenia. Podobnie jak w przypadku soli, można wsypać na przykład dwie łyżeczki sody na dno przypalonego garnka i zalać wodą, aby powstała papka. Po kilku godzinach można spróbować wyszorować garnek przy użyciu gąbki lub miękkiej szczoteczki.

Ocet, kwasek cytrynowy i tabletka do zmywarki, czyli dobre sposoby na przypalony garnek 

Kolejnym pomysłem, jak usunąć przypalenia z garnka, może być zastosowanie octu. Na dno zabrudzonego spalenizną garnka można wlać niewielką ilość wody z octem i zagotować. Po przestudzeniu roztwór można zostawić na całą noc, a rano go wylać i delikatnie usunąć resztki brudu gąbką. Podobną metodą jest użycie kwasku cytrynowego. Na dno i ścianki przypalonego naczynia należy wsypać kilka łyżeczek kwasku cytrynowego, następnie zalać gorącą wodą i zagotować. Po przestudzeniu można delikatnie wyczyścić garnek. Jako środek na świetnie sprawdzić się może również tabletka do zmywarki. Przypalone naczynie trzeba napełnić wodą mniej więcej w połowie jego objętości. Wodę należy doprowadzić do wrzenia i wrzucić do niej kostkę do zmywarki. Następnie należy odczekać godzinę i dokładnie opłukać garnek.

Czy jest najskuteczniejszy sposób czyszczenia przypalonych garnków?

Jak usunąć przypalenie z garnka skutecznie? Środek na przypalenia powinien być przede wszystkim dobrany do typu garnka. Duże znaczenie może mieć również to, jak silne są zabrudzenia. Czasami dobrym rozwiązaniem może być kombinacja kilku sposobów odpowiednich dla danego rodzaju garnka lub kilkukrotne powtórzenie jednej metody.