Kategorie
Poradniki

Jak zlikwidować obrzęk limfatyczny?

Obrzęki limfatyczne to obecnie zmora wielu osób. Czym jest spowodowany i jak zlikwidować obrzęk limfatyczny? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Obrzęk limfatyczny – co to jest?

Obrzęki ciała mogą przybierać różne formy i mieć różny charakter zależnie od tego, jakie są przyczyny ich powstania. Czym jest więc obrzęk limfatyczny? Pod tym pojęciem, określanym też jako „słoniowacizna”, znajduje się zastój limfy, czyli chłonki. Powoduje ona nadmierny obrzęk objawiający się w formie nabrzmiewających tkanek. W większości przypadków obrzęk limfatyczny zauważyć można na kończynach górnych i dolnych. Występuje on jednak również na twarzy i tułowiu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: https://www.centrumflebologii.pl/pl/niewydolnosc-limfatyczna/obrzek-limfatyczny-pierwotny.

Tworzenie się obrzęków limfatycznych może mieć kilka przyczyn. Można je podzielić na pierwotne i wtórne (inaczej nabyte).

Do pierwotnych przyczyn powstawania obrzęków limfatycznych możemy zaliczyć:

  • nieprawidłowe wykształcenie się naczyń limfatycznych,
  • dolegliwości dziedziczone, przykładem jest choroba Milroya, która powoduje obrzęki wynikające z zastoju limfy w jelitach.

Wtórne przyczyny powstawania obrzęków limfatycznych to:

  • choroby tkanki łącznej,
  • zapalenia tkanek, przykładowo chore węzły chłonne lub dolegliwości dermatologiczne,
  • choroby o charakterze pasożytniczym,
  • wszelkie urazy,
  • przeprowadzane operacje i zabiegi (przykładowo mastektomia, która jest zabiegiem usuwania piersi),
  • przewlekła niewydolność żył, która jest też powodem powstawania żylaków,
  • reumatoidalne zapalenie stawów (w skrócie RZS), a także inne dolegliwości dotykające stawy.

Obrzęk limfatyczny — jak leczyć i rozpoznać?

Rozpoznanie obrzęku limfatycznego nie należy do skomplikowanych czynności. Charakteryzuje się łatwo rozpoznawalnymi symptomami. Wśród nich można wymienić:

  • powiększenie obwodów kończyn górnych i dolnych,
  • obniżenie sprawności rąk i nóg,
  • zaburzenia równowagi,
  • przewlekłe bóle (najczęściej w późniejszej fazie tworzenia się obrzęków),
  • twardnienie powierzchni skóry.

Początkowo obrzęki limfatyczne nie należą do rozległych. Dopiero później może dochodzić do zwiększonej opuchlizny i dolegliwości bólowych. Ostatni etap obejmuje tak zwaną słoniowaciznę, której może towarzyszyć również stopniowe rogowacenie naskórka. Podczas tworzenia się obrzęków limfatycznych może dochodzić też do zapaleń skórnych i zapaleń węzłów chłonnych.

Jak usunąć obrzęk limfatyczny?

Kiedy zaczynają pojawiać się objawy obrzęków limfatycznych, nie powinno się zwlekać. Najlepiej jest od razu rozpocząć działania w celu zredukowania zastojów limfatycznych. Jak zlikwidować obrzęk limfatycznyktóry można zaobserwować na kończynach górnych i dolnych?

Podstawowym celem leczenia jest redukcja gromadzącej się w organizmie chłonki, która nie chce się w prawidłowy i zdrowy sposób przemieszczać. Niezbędne jest w takim razie poprawienie pracy układu żylno-limfatycznego. Jak w takim razie usunąć obrzęki spowodowane zastojami limfatycznymi przy pomocy domowych metod? Jak rozpoznać moment, kiedy konieczne będzie zwrócenie się z pomocą do lekarza?

Leczenie domowe jak najbardziej jest możliwe w przypadku dolegliwości takich jak typowy obrzęk limfatyczny. Leczenie w warunkach domowych bazuje przede wszystkim na działaniach wspomagających poprzez nacisk odpływu chłonki, który ma zminimalizować wszelkie objawy.

Podczas domowego leczenia obrzęków limfatycznych najczęściej stosuje się kompresjoterapię, czyli po prostu terapię uciskowo – kompresyjną. Polega ona na wykorzystywaniu specjalnych wyrobów medycznych, pozwalających na uzyskanie optymalnych i w większości przypadków zadowalających efektów przez pacjentów dotkniętych tym problemem.

Do lekarza trzeba udać wtedy, gdy obrzęk nie zmniejsza się pomimo prawidłowego stosowania metod leczenia w domowych warunkach. Trzeba mieć też na uwadze, że specjalista dysponuje środkami, które w domowych warunkach są nie do osiągnięcia. Wizyta lekarska zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem tego uporczywego problemu.