Kategorie
Poradniki

Jakie etui na telefon wybrać i czym się kierować podczas zakupu?

Telefony są dziś przedłużeniem umysłu człowieka, pozwalając na kontakt z bliskimi i wiele innych czynności. Zawierają jednocześnie wiele prywatnych informacji, których utrata mogłaby być bardzo dotkliwa. Z tego powodu warto dbać o telefon, a jednym ze sposobów, aby to robić, jest zakup odpowiedniego etui. Jak je wybrać, aby dobrze się sprawdziło? Warto się bliżej przyjrzeć temu tematowi.

Z jakich materiałów tworzy się etui?

Odpowiedź na to, jakie etui na telefon wybrać, leży w dużej mierze w materiale, z którego zostało stworzone. Na rynku można spotkać się z wieloma opcjami różniącymi się od siebie właściwościami. Warto przyjrzeć się tym, które są najpopularniejsze:

  • silikon – to najpopularniejsza z opcji i nic w tym dziwnego, gdyż odznacza się świetną wytrzymałością oraz doskonałą możliwością amortyzacji upadków. Dobrze radzi sobie z zarysowaniami i posiada jeszcze jedną wielką zaletę – łatwość w personalizacji. Każde etui z silikonu może mieć na sobie dowolną grafikę czy kolorystykę, przez co łatwo jest dopasować je do swojego własnego, unikatowego stylu;
  • skóra naturalna i ekologiczna – to materiał, który jest stosowany przede wszystkim w różnego rodzaju kaburach. Nie widać ich często, jednak są niezwykle przydatne dla każdego, kto pracuje na wysokościach bądź w miejscach, gdzie istnieje większe ryzyko uszkodzenia telefonu. Jest to materiał, który cechuje się wysokim stopniem wytrzymałości, choć nie amortyzuje tak dobrze, jak silikon. Jego dużą zaletę stanowi elegancja, co sprawdza się szczególnie w przypadku telefonów służbowych; 
  • inne syntetyczne materiały – z nich zwykle tworzone są etui otwierane z przytwierdzoną tylną częścią do telefonu. Świetnie się sprawdzają w kwestii estetyki, jednak nie są odpowiednią opcją, jeśli chodzi o ochronę przed upadkami;
  • aluminium – etui wykonane z tego materiału świetnie radzi sobie z przebiciami i zarysowaniami, jednak upadki są tutaj bardzo dotkliwe. Dzieje się tak z racji braku amortyzacji.

Jakie etui na telefon wybrać? Patrząc na materiały, warto postawić na silikon, gdyż pozwala na najlepszą personalizację i cechuje się wysokim poziomem ochrony. Jednak w przypadkach, gdzie zniszczenie jest bardziej prawdopodobne, skórzane kabury sprawdzą się lepiej.

Jakie cechy powinno mieć dobre etui?

Wybór odpowiedniego materiału to nie wszystko. Choć określa on wiele z cech, ta pojedyncza informacja nie pozwala jeszcze na zakup właściwego etui. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Rozmiar – nie ma co się oszukiwać, ten aspekt ma tutaj znaczenie. Szukając etui na telefon Lenovo B, nie znajdziesz wielu różnych rozmiarów – tylko jeden będzie odpowiedni. To samo tyczy się każdego innego modelu na całym świecie. Dobór pod posiadany egzemplarz jest kluczem do funkcjonalności danego etui. Zbyt ciasny pokrowiec sprawi, że telefon może się nie zmieścić lub uszkodzić zaraz po wciśnięciu go w za małe ramy. W przypadku za dużego rozmiaru smartfon po prostu wypadnie, a nawet jeśli tak się nie stanie, jego ochrona jest nikła.
  • Wodoodporność – wiele telefonów same w sobie są dziś wodoodporne, jednak jeśli Twój model taki nie jest, odpowiedni pokrowiec może mu to zapewnić. To ważna cecha, na którą warto zwrócić uwagę.
  • Dopasowanie do sytuacji – prywatny telefon różnić się będzie od służbowego nie tylko jego przeznaczeniem, ale też kwestią estetyki. Na co dzień możesz sobie pozwolić na dowolność grafik i kolorystyki, jednak w trakcie wykonywania obowiązków służbowych najczęściej warto się ograniczyć, gdyż nie każdy może spoglądać pochlebnie na żarty umieszczone na obudowie. 
  • Przeznaczenie – każdy pełni odmienne obowiązki, które mogą różnić się od siebie stopniem zagrożenia upadku telefonu. Osoby pracujące w miejscach o większym prawdopodobieństwie uszkodzenia smartfonu powinny postawić na trwałe kabury. Osoby wykonujące pracę biurową nie mają zwykle takich zmartwień – tutaj wystarczy zwykły bumper.

Etui na telefon – jak wybrać tego typu akcesorium? Jak widać, trzeba wziąć pod uwagę wiele cech i połączyć je z odpowiednimi materiałami, a dopiero wtedy możesz być pewny odpowiedniego wyboru. Warto jednak dokładnie przyłożyć się do tego procesu, gdyż od niego zależeć będzie stopień ochrony telefonu.