Kategorie
Poradniki

Pompa ciepła – co to jest i jak działa?

Coraz częściej podczas budowy domków jednorodzinnych planuje się obecność ekologicznych urządzeń grzewczych. Pompy ciepła należą do tej grupy i obecnie stanowią jeden z najczęściej podejmowanych wyborów w tej kwestii. Dzieje się tak ze względu na liczne atuty tej decyzji. W tym artykule opowiemy szerzej, jak działa pompa ciepła, a także jakie są wady i zalety tego rozwiązania.

Pompa ciepła — jak to działa?

Pompa ciepła występuje w trzech formach:

  • wodnej,
  • powietrznej,
  • gruntowej.

Zależnie od metody pozyskiwania energii, jaką wybierzemy, całkowite koszty pozyskania energii mogą posiadać pewne różnice. Podstawową zaletą posiadania pompy ciepła, jest jej przyjazność środowisku. Wykorzystywanie odnawialnej energii pomoże ograniczyć wyniszczenie natury, które ostatnio tak licznie obserwują ekolodzy.

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które zostało wyposażone w zamknięty obieg wypełniony czynnikiem roboczym. Budowa takiego systemu zawsze składa się z 3 elementów:

  • dolne źródło ciepła,
  • górne źródło ciepła,
  • pompa ciepła.

Dolne źródło ciepła dostarcza ciepło, które następnie przekazują przewody z czynnikiem do górnego źródła.

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

Prawidłowo dobrana pompa ciepła pozwoli na zapewnienie energii do ogrzewania wody oraz właściwego działania klimatyzacji lub wentylacji. W sytuacji, gdy jesteśmy właścicielami niewielkiego budynku mieszkalnego, który spełnia potrzeby przeciętnej rodziny, dobrze dostosowane urządzenie może być naszym jedynym urządzeniem grzewczym i dostarczać energię cieplną w ilości wystarczającej na cały rok.

Najczęściej najbardziej kosztowną inwestycję stanowi założenie systemu i związane z tym czynności. Gdy decydujemy się na montaż pompy ciepła, musimy liczyć się z większym wydatkiem na starcie. Jednak koszty eksploatacji w dłuższej perspektywie są niewielkie, szczególnie w przypadku urządzeń grzewczych opierających się na pozyskiwaniu energii pochodzącej z gruntu lub powietrza.

Wystarczająca jest regularna konserwacja elementów — szczególnie sprężarki lub filtrów, które w swoim wyposażeniu ma pompa ciepła. Wszystko zależy od eksploatacji instalacji, jednak zazwyczaj założenie takiego systemu grzewczego zwraca się w ciągu kilku lat.

Co to jest pompa ciepła?

Ogrzewanie pompą ciepła opiera się na prawach fizyki, jednak każdy rodzaj działa trochę inaczej. Generalną regułę funkcjonowania tego typu urządzeń stanowi odbiór ciepła do dolnego źródła, czyli przykładowo z ziemi, zbiornika wodnego lub też powietrza. Następnie przekazywane jest przy pomocy pompy do ogrzewanego budynku w celu rozprowadzenia przez górne źródło ciepła — może być to instalacja centralnego ogrzewania i wody.

Jak wskazują firmy zajmujące się sprzedażą i montażem pomp ciepła w Koszalinie, to rozwiązanie stanowi znacznie bardziej ekologiczną formę ogrzewania gazu, oleju czy też węgla. Odpowiednio dobrana instalacja nie pochłania znacznych pokładów energii elektrycznej, dlatego jest świetnym źródłem oszczędności w gospodarstwie domowym. Efekty można zauważyć już przy pierwszych rachunkach za prąd.