Kategorie
Poradniki

Remont mieszkania – co warto wiedzieć?

Coraz częściej podczas remontu mieszkania decydujemy się na linoleum zamiast podłóg drewnianych. Za takim trendem stoi wiele przesłanek, a wśród nich zarówno korzystna cena, jak i świetne parametry oraz właściwości tego typu okładziny. Możemy jednak zyskać jeszcze więcej dzięki fachowej wiedzy o tym, jak położyć linoleum, by prezentowało się estetycznie i służyło przez lata.

Jak położyć linoleum? I dlaczego warto?

Linoleum to materiał wykorzystywany na szeroką skalę już od 1898 roku, który w Polsce przeżył swój szczyt popularności w latach 60. Dzisiaj wraca do łask, dzięki swojemu naturalnemu składowi, biodegradowalności, właściwościom antystatycznym, antybakteryjnym i izolacyjnym czy plamoodporności. Jest antypoślizgowe, odporne na substancje chemiczne, wysoką temperaturę, zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne, a ponadto wykazuje wieloletnią żywotność. Jak położyć linoleum, by cieszyć się wszystkimi wymienionymi korzyściami?

Jak położyć linoleum – przygotowanie podłoża

Linoleum mimo swoich wszystkich zalet jest cienkim materiałem, dlatego, jeśli chcemy, by prezentowało się estetycznie na naszej podłodze, musimy zadbać o to, by była ona idealnie równa i gładka – w przeciwnym wypadku wszelkie nierówności będą doskonale widoczne, a ponadto mogą powodować uszkodzenia materiału. W celu wyrównania podłoża warto użyć wylewek samopoziomujących, które następnie należy wyszlifować oraz zagruntować. Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni możemy przejść do tego, jak położyć linoleum.

Jak położyć linoleum – krok po kroku

W pierwszej kolejności warto na 2 dni umieścić belkę linoleum w miejscu, w którym będziemy je układać, aby materiał mógł przystosować się do panującej w nim temperatury. Jest to o tyle ważne, że pod jej wpływem może on ulec skurczeniu lub rozciągnięciu. Po tym czasie możemy zacząć myśleć o tym, jak położyć linoleum. Bardzo ważną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest to, że na jego odwrocie umieszczone są strzałki, które wskazują kierunek prawidłowego rozkładania – powinniśmy się ich bezwzględnie stosować. Jeśli chodzi o wymiary linoleum, zawsze należy zostawić zapas wynoszący około 2-3 centymetry, ponieważ materiał kurczy się na długości, by potem pozostać niezmienny przez cały okres eksploatacji. Podłogę pokrywamy specjalnym klejem i dokładnie dociskamy do niej okładzinę, pamiętając o jej odpowiednim naciągnięciu. Podczas okresu schnięcia kleju, który wynosi około 12 godzin, nie wolno chodzić po posadzce.

Jak położyć linoleum – łączenie elementów materiału

Jeżeli zastanawiamy się, jak położyć linoleum na małej powierzchni, zadanie jest całkiem proste, jako że nie wymaga łączenia poszczególnych fragmentów materiału. W przeciwnym razie dla uzyskania maksymalnie estetycznego efektu najlepiej jest zastosować specjalną zgrzewarkę. Alternatywnie możemy również wykorzystać sznur spawalniczy, który topi się pod wpływem temperatury. To, jak położyć linoleum, nie jest trudne – warto jednak pamiętać o naszych wskazówkach, by rezultat był satysfakcjonujący.