Kategorie
Poradniki

Wapno nawozowe — kiedy i jak stosować?

Wapnowanie gleby to jeden z najważniejszych procesów w uprawie roli. Wapno nawozowe zawiera wiele cennych substancji, które przyspieszają wzrost plonów i dostarczają im niezbędnych minerałów. Co równie ważne, dzięki wapnowaniu można zwiększyć odczyn pH gleby. Jest to bardzo istotne, bowiem w Polsce przeważają gleby kwaśne, które nie są zbyt dobre dla większości roślin. W takiej sytuacji warto sięgnąć właśnie po wapno nawozowe. Kiedy stosować ten środek? Jak stosować wapno nawozowe, aby działało jak najskuteczniej?

Wapnowanie gleby — dlaczego jest tak ważne?

Najczęściej spotykane warzywa, uprawiane w Polsce, preferują odczyn gleby od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Problem w tym, że najwięcej gleb ma odczyn kwaśny, który nie sprzyja rozwojowi roślin. Głównym celem wapnowania jest właśnie zwiększenie odczynu pH. Gdy jest ono za małe, plony głodują. Nie są w stanie pobierać z gleby niezbędnych składników mineralnych lub przyswajają ich zdecydowanie za mało. Tylko nieliczne rośliny, np. szczaw, preferują glebę kwaśną. Większość plonów potrzebuje jednak wyższego pH, co ułatwi im przyswajanie składników mineralnych.

Większość gleb w Polsce posiada odczyn kwaśny, co jest procesem naturalnym. Już tysiące lat temu lodowce przyniosły do Polski skały, które posiadają odczyn kwaśny. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie wapnować glebę. Należy jednak pamiętać, że minerał ten jest wymywany przez naturalne opady w postaci deszczu czy topniejącego śniegu.

Wapno nawozowe — kiedy stosować?

Wapnowanie gleby powinno wykonywać się po dokonaniu zbiorów, najlepiej późnym latem albo jesienią. Warto pamiętać, aby zabieg wapnowania wykonywać w suchy, słoneczny dzień. W innym razie minerał ten może zostać wypłukany przez padający deszcz lub inny opad. Przed samym wapnowaniem należy również przekopać ziemię, na głębokość minimum 15-20 cm. Wiele osób może zadawać sobie pytanie, kiedy najlepiej wykonywać wapnowanie. Na glebach lekkich powinno ono być przeprowadzane co 2 lata, natomiast na ciężkich co 4 lata.

Wynika to z faktu, że z gleby lekkiej wapno jest wypłukiwane dużo szybciej. Z kolei na glebie ciężkiej proces ten zachodzi dużo wolniej. Jeżeli wapnowanie nie zostało wykonane latem lub jesienią, w wyjątkowych sytuacjach można wykonać je wiosną. Należy jednak pamiętać, aby w takim przypadku użyć specjalnego rodzaju wapna. Efekty wapnowania są widoczne dużo szybciej, jeżeli zostało ono wykonane jesienią. Przez całą zimę w glebie zachodzą procesy chemiczne, które powodują odkwaszanie gleby. Tak przygotowany grunt jest gotowy do siewu, sadzenia oraz nawożenia innymi składnikami mineralnymi.

Wapno nawozowe — ile na ha?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta, wszystko zależy bowiem od wielkości pola czy ogrodu, a także od rodzaju gleby, jaka na nim występuje. W przypadku ziemi lekkiej powinno stosować się nie więcej niż 3 kilogramy wapna nawozowego na 10 m2. W przypadku gleby ciężkiej natomiast należy rozsypać od 3 do 5 kilogramów. Są to optymalne dawki, które pozwolą osiągnąć założone cele i sprawią, że rośliny będą dużo łatwiej przyswajały składniki mineralne.

Czy wapnowanie zawsze jest konieczne?

Mogłoby się wydawać, że wapno jest dobre w każdej sytuacji. Istnieje jednak grupa roślin, które dużo lepiej rozwijają się w glebie o kwaśnym odczynie. Zalicza się do nich wrzosy, paprykę, agrest czy malinę. Jeżeli więc ktoś decyduje się na uprawę tych roślin, warto zastanowić się, czy wapnowanie będzie niezbędne. W innym przypadku może dojść do zahamowania wzrostu roślin, a nawet ich wymarcia.

Sklep z nawozami — industria.eu

Sklep industria.eu posiada wapno nawozowe, które doskonale sprawdzi się w wielu sytuacjach. Można znaleźć tam zarówno czysty minerał, jak i wapno magnezowe, które jeszcze bardziej polepszy jakość plonów. Dostępne produkty są przebadane, przeszły również wiele testów, które gwarantują ich wysoką jakość. Jeżeli ktoś nie jest pewien, jak stosować wapno nawozowe, pracujący tam specjaliści wszystko dokładnie wytłumaczą, dzięki czemu wapnowanie będzie jeszcze bardziej skuteczne.