Kategorie
Poradniki

Jak wybrać stół do salonu?

Salon to miejsce, w którym spędzamy najwięcej wolnego czasu w ciągu dnia, tam też spotykamy się z domownikami i przyjmujemy gości. Niebagatelną rolę w pokoju dziennym odgrywa stół, przy którym spożywamy posiłki, pijemy kawę lub po prostu rozmawiamy czy gramy w gry planszowe. Pojawia się więc pytanie – jaki stół do salonu wybrać?

Czym się kierować przy wyborze stołu do salonu?

Zakup stołu pokojowego to niezwykle ważna decyzja, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim ważne jest określenie przestrzeni, jaką może zajmować stół wraz z krzesłami. W tym celu powinniśmy dokładnie zmierzyć pokój i na tej podstawie dobrać wymiary mebla. Przyjęło się, że pomiędzy stołem a ścianą musi być zachowany odstęp przynajmniej jednego metra, aby możliwe było swobodne odsunięcie krzesła i przemieszczanie się. Ważne też, by mebel nie zajmował przytłaczającej większości salonu – dobre wrażenie sprawia wolna przestrzeń przy wyjściu z pokoju.

Pamiętajmy, że oprócz odpowiedniego dopasowania do salonu oraz aspektów funkcjonalnych, stół powinien również cechować się walorami estetycznymi. Na rynku odnajdziemy szeroką gamę wariantów, pasujących do pomieszczeń w stylu klasycznym, nowoczesnym, glamour czy rustykalnym. Aranżacja pokoju dziennego i kolor ścian odgrywają niebagatelną rolę w tym, jaki stół do salonu wybrać.  

Stoły pokojowe z okrągłym czy prostokątnym blatem?

Kolejnym istotnym aspektem dotyczącym stołu jest kształt blatu. Zarówno meble okrągłe, jak i prostokątne mają swoje zalety, a wybór wariantu zależy od stylu pomieszczenia i osobistych preferencji. Stoły pokojowe prostokątne stanowią klasyczne rozwiązanie w salonach, świetnie się też sprawdzają podczas wizyt większej liczby gości. Tego typu mebel najlepiej dopasuje się do pomieszczeń o planie wydłużonego prostokąta. Będzie wtedy stanowić integralną część wnętrza, a jednocześnie nie zajmie całej przestrzeni.

Okrągły stół sprawdzi się natomiast w salonie urządzonym w nowoczesnym stylu, w którym wszystkie ściany mają zbliżoną długość. Opływowy kształt sprawia, że mebel jest wizualnie lżejszy, dzięki czemu stanowi idealne rozwiązanie nawet do małych pokojów dziennych. Dodatkowym atutem stołu z okrągłym blatem jest jego kameralny charakter – siedzące przy nim osoby dobrze się nawzajem widzą, gdyż siedzą w takiej samej odległości od środka, co sprzyja rozmowom i grom towarzyskim.

Dla ilu osób będzie przeznaczony stół pokojowy?

Zastanawiając się, jak wybrać stół do salonu, powinniśmy też wziąć pod uwagę liczbę osób, dla której będzie on przeznaczony. Pamiętajmy przy tym, by uwzględnić nie tylko domowników, ale również odwiedzających nas gości. Na rynku odnajdziemy zarówno stoły pokojowe dla czterech i sześciu osób, jak i większe meble przeznaczone dla ośmiu bądź dziesięciu osób. W przypadku blatów prostokątnych bierzemy pod uwagę przede wszystkim długość, tak aby na jedną osobę przypadało co najmniej 60 cm. Natomiast dla stołów okrągłych należy uwzględnić średnicę blatu.

Niewątpliwie praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem okazują się stoły z rozkładanym blatem, dzięki któremu możemy regulować przestrzeń zajmowaną przez mebel wedle potrzeby. Na co dzień taki stół pokojowy będzie zajmował mało miejsca i posłuży jedynie domownikom, a w razie przybycia gości pomieści dodatkowe osoby. Tego typu stół dostępny jest zarówno w wersji prostokątnej, jak i okrągłej.

Stół do salonu – różne rodzaje

Kiedy wiemy już, na jaki kształt i rozmiar stołu się zdecydować, możemy brać pod uwagę różnorodne designy i warianty tych mebli. Na rynku odnajdziemy zarówno klasyczne konstrukcje wykonane z drewna, jak i stoły z metalowymi nogami czy szklanymi blatami, które świetnie wkomponują się w nowoczesne wnętrza. Możemy wybierać spośród jasnobrązowych i beżowych stołów pokojowych, idealnych do salonu w stylu skandynawskim, bądź też postawić na ciemne blaty pasujące do rustykalnych aranżacji. To, jaki stół do salonu wybierzemy, zależy jedynie od naszego gustu i preferencji!