Zanim zaciągniesz kredyt mieszkaniowy, czeka Cię długa przeprawa, podczas której należy zgromadzić szereg dokumentów. Przed przyznaniem środków bank oceni Twoją zdolność kredytową oraz sprawdzi wartość nieruchomości. Aby sprawnie i szybko przejść przez procedury, warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Ten specjalista świadczy swoje usługi osobom ubiegającym się o dodatkowe środki na różne cele. Sprawdź, na czym polega jego praca i dowiedz się, jak działają doradcy kredytowi.
Doradca kredytowy – w czym może pomóc?
Doradca kredytowy jest pracownikiem sektora bankowego. Jego zadanie polega na przeprowadzeniu klienta przez proces kredytowy, a także udzielenie pomocy przed zaciągnięciem zobowiązania. Doradcy bankowi działają przy danym banku lub zupełnie niezależnie od poszczególnych instytucji. Specjalista może przedstawić ofertę jednej wybranej placówki, a także innych, w których nie posiadasz konta ani żadnych zobowiązań.
Przede wszystkim profesjonalne doradztwo kredytowe polega na wsparciu podczas wyliczeniu zdolności kredytowej oraz przedstawieniu poszczególnych ofert, dopasowanych do możliwości i oczekiwań klienta.
Czy za pomoc doradcy kredytowego ponosi się opłatę?
Wiele osób zastanawia się, czy za usługi doradcy kredytowego trzeba zapłacić. Nie, jego wsparcie jest dla klientów całkowicie darmowe. Nawet w przypadku uzyskania kredytu hipotecznego, gotówkowego lub innego zobowiązania jego łączny koszt będzie taki sam, jak w przypadku środków uzyskiwanych samodzielnie. W takim razie, jak działa doradca kredytowy? Jego finansowanie regulowane jest bezpośrednio z bankiem, a koszt uzyskanego wynagrodzenia w żaden sposób nie wpływa na obciążenie klientów.
Jak działa doradca kredytowy?
Dzięki pomocy proces mający na celu otrzymanie kredytu hipotecznego może znacznie się skrócić, a Ty zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów. Jak działają doradcy kredytowi? Są oni pośrednikami pomiędzy klientem a bankiem. Specjalista wspólnie z Tobą zgromadzi niezbędne dokumenty, a następnie wyliczy zdolność kredytową. Wówczas dowiesz się, na jaką kwotę możesz liczyć w banku.
Doradca w Twoim imieniu może złożyć część dokumentów i uzyskać informacje na temat zaawansowania postępowania. Z pomocy tego specjalisty możesz korzystać także po zakończeniu procesu decyzyjnego. Udziela wsparcia w zakresie zmiany umowy, przejścia na inne oprocentowanie, a nawet przeniesienia się do innego banku.
Pierwsze spotkanie z doradcą kredytowym – jak się przygotować?
Jeżeli wybierasz się na spotkanie kredytowe z doradcą, przygotuj się na kilka pytań, które prawdopodobnie padną na pierwszym spotkaniu. Specjalista na pewno będzie chciał wiedzieć, na jaki cel planujesz zaciągnąć zobowiązanie, a także znać Twoją sytuację finansową. Pamiętaj, że bez dokładnych danych i zaświadczeń nikt nie jest w stanie dać gwarancji co do możliwości kredytowych. Pierwsze spotkania mają jednak zwykle charakter orientacyjny, dlatego warto podać chociażby uśrednione wartości wynagrodzeń i dochodów.
W przypadku zaciągania zobowiązania na zakup lub budowę nieruchomości potrzebne będą także dane z tego zakresu, takie jak planowana powierzchnia budynku czy informacja o rynku zakupu (pierwotny, wtórny). Doradca zapyta Cię także o aktualne zobowiązania. Warto sprawdzić dokładną wysokość spłacanych kredytów, rat i pożyczek, a także inne stałe wydatki, takie jak wysokość czynszu czy najem.
Gdzie szukać sprawdzonych doradców kredytowych?
Jeżeli interesuje Cię doradztwo kredytowe i chcesz skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, warto sprawdzić w Internecie polecane osoby z Twojej okolicy. Bez problemu możesz skontaktować się również z kimś spoza Twojego regionu. Do przeprowadzenia analizy finansowej nie jest niezbędna wizyta osobista, a wielu doradców udziela pomocy także online.
Przed wyborem konkretnej osoby sprawdź opinie o jej działalności i polecenia klientów. Dowiedz się, gdzie przyjmuje wybrany doradca kredytowy, jak działa oraz w jakich sprawach czy kredytach się specjalizuje. O danego specjalistę zapytać możesz w placówce bankowej. Wiele z nich współpracuje z doradcami, którzy pośredniczą w procesie ubiegania się o kredyt.