Kategorie
Poradniki

Jak działa doradca kredytowy?

Zanim zaciągniesz kredyt mieszkaniowy, czeka Cię długa przeprawa, podczas której należy zgromadzić szereg dokumentów. Przed przyznaniem środków bank oceni Twoją zdolność kredytową oraz sprawdzi wartość nieruchomości. Aby sprawnie i szybko przejść przez procedury, warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Ten specjalista świadczy swoje usługi osobom ubiegającym się o dodatkowe środki na różne cele. Sprawdź, na czym polega jego praca i dowiedz się, jak działają doradcy kredytowi.

Doradca kredytowy – w czym może pomóc?

Doradca kredytowy jest pracownikiem sektora bankowego. Jego zadanie polega na przeprowadzeniu klienta przez proces kredytowy, a także udzielenie pomocy przed zaciągnięciem zobowiązania. Doradcy bankowi działają przy danym banku lub zupełnie niezależnie od poszczególnych instytucji. Specjalista może przedstawić ofertę jednej wybranej placówki, a także innych, w których nie posiadasz konta ani żadnych zobowiązań.

Przede wszystkim profesjonalne doradztwo kredytowe polega na wsparciu podczas wyliczeniu zdolności kredytowej oraz przedstawieniu poszczególnych ofert, dopasowanych do możliwości i oczekiwań klienta.

Czy za pomoc doradcy kredytowego ponosi się opłatę?

Wiele osób zastanawia się, czy za usługi doradcy kredytowego trzeba zapłacić. Nie, jego wsparcie jest dla klientów całkowicie darmowe. Nawet w przypadku uzyskania kredytu hipotecznego, gotówkowego lub innego zobowiązania jego łączny koszt będzie taki sam, jak w przypadku środków uzyskiwanych samodzielnie. W takim razie, jak działa doradca kredytowy? Jego finansowanie regulowane jest bezpośrednio z bankiem, a koszt uzyskanego wynagrodzenia w żaden sposób nie wpływa na obciążenie klientów.

Jak działa doradca kredytowy?

Dzięki pomocy proces mający na celu otrzymanie kredytu hipotecznego może znacznie się skrócić, a Ty zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów. Jak działają doradcy kredytowi? Są oni pośrednikami pomiędzy klientem a bankiem. Specjalista wspólnie z Tobą zgromadzi niezbędne dokumenty, a następnie wyliczy zdolność kredytową. Wówczas dowiesz się, na jaką kwotę możesz liczyć w banku.

Doradca w Twoim imieniu może złożyć część dokumentów i uzyskać informacje na temat zaawansowania postępowania. Z pomocy tego specjalisty możesz korzystać także po zakończeniu procesu decyzyjnego. Udziela wsparcia w zakresie zmiany umowy, przejścia na inne oprocentowanie, a nawet przeniesienia się do innego banku.

Pierwsze spotkanie z doradcą kredytowym – jak się przygotować?

Jeżeli wybierasz się na spotkanie kredytowe z doradcą, przygotuj się na kilka pytań, które prawdopodobnie padną na pierwszym spotkaniu. Specjalista na pewno będzie chciał wiedzieć, na jaki cel planujesz zaciągnąć zobowiązanie, a także znać Twoją sytuację finansową. Pamiętaj, że bez dokładnych danych i zaświadczeń nikt nie jest w stanie dać gwarancji co do możliwości kredytowych. Pierwsze spotkania mają jednak zwykle charakter orientacyjny, dlatego warto podać chociażby uśrednione wartości wynagrodzeń i dochodów.

W przypadku zaciągania zobowiązania na zakup lub budowę nieruchomości potrzebne będą także dane z tego zakresu, takie jak planowana powierzchnia budynku czy informacja o rynku zakupu (pierwotny, wtórny). Doradca zapyta Cię także o aktualne zobowiązania. Warto sprawdzić dokładną wysokość spłacanych kredytów, rat i pożyczek, a także inne stałe wydatki, takie jak wysokość czynszu czy najem.

Gdzie szukać sprawdzonych doradców kredytowych?

Jeżeli interesuje Cię doradztwo kredytowe i chcesz skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, warto sprawdzić w Internecie polecane osoby z Twojej okolicy. Bez problemu możesz skontaktować się również z kimś spoza Twojego regionu. Do przeprowadzenia analizy finansowej nie jest niezbędna wizyta osobista, a wielu doradców udziela pomocy także online.

Przed wyborem konkretnej osoby sprawdź opinie o jej działalności i polecenia klientów. Dowiedz się, gdzie przyjmuje wybrany doradca kredytowy, jak działa oraz w jakich sprawach czy kredytach się specjalizuje. O danego specjalistę zapytać możesz w placówce bankowej. Wiele z nich współpracuje z doradcami, którzy pośredniczą w procesie ubiegania się o kredyt.