Kategorie
Poradniki

Jak przygotować się do operacji?

Chirurgia może uratować zdrowie, a nawet życie. Ponieważ często same w sobie są inwazyjne, decyzja o ich zaakceptowaniu nie jest łatwa. Aby zmniejszyć niepokój związany z operacją, należy być przygotowanym. Jak przygotować się do zabiegu? Aby nie wiązać się z silnym stresem, zapytaj swojego lekarza o szczegóły jego postępowania i możliwe konsekwencje. Jeśli przed operacją zwrócisz szczególną uwagę na swoje zdrowie, możesz zmniejszyć ryzyko ewentualnych powikłań. Musisz też pamiętać, że hospitalizacja i późniejszy powrót do zdrowia to czasy, kiedy mniej angażujesz się w swoje codzienne sprawy, dlatego potrzebujesz odpowiedniego wsparcia.

Przygotowanie do operacji – co musisz wiedzieć?

Operacja to ogromny stres dla organizmu. Po operacji mogą wystąpić powikłania, zarówno związane z samą operacją, jak i chorobami współistniejącymi, które istniały przed operacją. Możesz spróbować je zrównoważyć, wykorzystując czas między początkową diagnozą a operacją (zwykle 2-4 tygodnie). Wykazano, że stres wpływa na poziom składników odżywczych i może szybko prowadzić do poważnych zaburzeń metabolicznych (katabolizmu), co może mieć bezpośredni wpływ na powikłania okołooperacyjne i pooperacyjne. U pacjentów niedożywionych (niezależnie od wagi!) częściej występują infekcje ran pooperacyjnych, problemy z gojeniem zespoleń w przewodzie pokarmowym, infekcje dróg oddechowych i wiele innych. A trzeba pamiętać, że powikłania infekcyjne obniżają odporność organizmu, którą należy wykorzystać do procesu gojenia! Również u pacjentów onkologicznych leczenie powikłań wydłuża czas pomiędzy operacją a terapią uzupełniającą, często chemioterapią, która sama w sobie jest kolejnym stresem dla organizmu.

Jak przygotować się do operacji – przed zabiegiem

Podstawowym warunkiem programu jest post, czyli brak jedzenia, gęstych płynów, kawy i herbaty przez co najmniej 6 godzin. Aby nie odczuwać pragnienia, pij wodę do 2 godzin przed zabiegiem. Płyn finalny (woda niegazowana) można pobrać do 2 godzin przed zabiegiem, do szklanki (250ml). Operacja w znieczuleniu na pełnym żołądku może narazić ich na zagrażające życiu powikłania związane z aspiracją i aspiracją treści żołądkowej do płuc. Należy również unikać palenia i żucia gumy na 6 godzin przed badaniem. Jeśli zdecydujesz się na znieczulenie do zabiegu, zostaniesz poproszony o przybycie 30-60 minut wcześniej w celu wypełnienia kwestionariusza znieczulenia dotyczącego Twojego stanu zdrowia. Prawidłowo wypełniony kwestionariusz pozwoli anestezjologowi ocenić ryzyko związane ze znieczuleniem i dostosować znieczulenie do aktualnego stanu zdrowia. Znieczulenie ma na celu zapewnienie komfortu i będzie dostosowane do rodzaju zabiegu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta i lekarza wykonującego zabieg. Jeżeli przed zabiegiem masz objawy infekcji górnych dróg oddechowych, zgłoś ten fakt telefonicznie do kliniki. Jest to przeciwwskazanie do znieczulenia.

Jak się przygotować do operacji – o czym pamiętać?

W dniu zabiegu zalecamy prysznic – umyj się dokładnie i pamiętaj, aby po umyciu nie używać żadnych balsamów ani kremów. Dotyczy to również makijażu, sztucznych rzęs i tipsów. Proszę, aby przynajmniej 1 paznokieć był całkowicie naturalny – bez lakieru/żelu itp. Najlepiej zabrać ze sobą wygodne ubranie – polecamy bluzy/piżamy zapinane na zamek, bawełnianą bieliznę. Przydatne są również kosmetyki podręczne – pasta/szczoteczka do zębów, gumka do włosów.  Przydatne są także  jednorazowe koszule operacyjne https://madens.pl/oferta/odziez-medyczna-jednorazowa/koszule-operacyjne-i-spodenki/.

Zalecamy nie zabierać ze sobą kosztowności, biżuterii itp. Zwykle (z małymi wyjątkami, takimi jak plastyka brzucha), będziesz w klinice do następnego ranka. Czas po zabiegu to dla pacjenta okres odpoczynku i snu. Komfort zapewniał wówczas wykwalifikowany personel. Przed wypisem następnego ranka dokonano pierwszej zmiany opatrunku. Zalecamy, aby po zabiegu pacjentka/pacjentka została odebrana przez przyjaciółkę, aby pomóc jej w przeprowadzce i powrocie do domu.