Kategorie
Poradniki

Na co zwrócić uwagę podczas przeprowadzki?

Przeprowadzka do nowego domu to ważne wydarzenie, jednak sam proces kojarzy się bardziej z koszmarem, niż radością. Na myśl o pakowaniu i przewożeniu rzeczy wpadamy w popłoch, a samą czynność często odwlekamy w czasie. Tymczasem cały proces pójdzie o wiele sprawniej, jeśli zostanie odpowiednio zaplanowany i wcześniej rozpoczęty.

Przeprowadzka do nowego domu – od czego zacząć?

Zamykając za sobą drzwi wejściowe do starego lokum, zwłaszcza jeżeli było ono wynajmowane warto mieć pewność, że zabraliśmy wszystkie swoje rzeczy, a pozostałe pozostawiliśmy w nienaruszonym stanie. Aby tak się stało, należy odpowiednio zaplanować cały proces przeprowadzki. Pakowanie na ostatnią chwilę jest trudne. Rzeczy rzucane niedbale mogą się poniszczyć, a bałagan, jaki zapanuje w workach i kartonach, zdecydowanie utrudni wypakowywanie. Pierwszym krokiem, który warto podjąć wcześniej, nawet na 2,3 tygodnie przed przeprowadzką do nowego domu jest zadbanie o odpowiedni transport. Należy zastanowić się, czy samochód, który posiadamy, nada się do przewozu wszystkich mebli i rzeczy? A może konieczny będzie wynajem busa? Czasem warto popytać wśród znajomych, być może kojarzą oni kogoś, kto zajmuje się takim przewozem bądź sami mają większy samochód. Kolejna kwestia to zmierzenie drzwi do domu. Jeśli mamy meble, które również będziemy przewozić do nowego lokum, należy sprawdzić, czy zmieszczą się one w drzwiach wejściowych. Jeśli nie, konieczne będzie ich rozkręcenie i przewóz w częściach. Przy pakowaniu rzeczy świetnie sprawdzają się kartony. Można zapytać o nie w sklepach lub na stacjach paliw. W ten sposób za darmo można nabyć pudła różnej wielkości. Zanim jednak zaczniemy pakować rzeczy, warto załatwić wszystkie papierkowe sprawy związane z przeprowadzką.

Aktualizacja danych

Przeprowadzka do nowego domu wiąże się ze zmianą adresu. Warto odpowiednio wcześniej zaktualizować go w banku, na poczcie oraz odpowiednich urzędach. Ważne jest także rozwiązanie wszystkich umów, które dotyczyły starego mieszkania. Przykładem są Internet czy telewizja. Jeśli mieszkanie było wynajmowane można porozmawiać z właścicielem o przepisaniu umów na następnego wynajmującego. To samo tyczy się prądu i gazu. Na kogo zapisane były rachunki? Należy sprawdzić wszystko dokładnie, by uniknąć konsekwencji związanych z nieuregulowaniem jakichś należności.

Przemyślane pakowanie – czy wszystkie rzeczy potrzebne są w nowym domu?

Często mówi się, że podczas pakowania okazuje się, jakimi zbieraczami jesteśmy. Jest w tym sporo prawdy. Zanim przekroczymy drzwi wejściowe do nowego domu, warto zastanowić się, czy wszystkie zgromadzone rzeczy są nam naprawdę potrzebne. Może się okazać, że po szafkach poupychane są stare niedziałające sprzęty lub inne akcesoria, o których istnieniu już dawno zapomnieliśmy. Nie warto przewozić ich do nowego miejsca. Stare urządzenia oraz większe rzeczy, które nie nadają już do użytku, należy zawieźć na zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Ubrania, których nie nosimy, możemy sprzedać lub oddać potrzebującym.

Praktyczne pakowanie – jak jeszcze bardziej ułatwić sobie przeprowadzkę?

Jeśli mamy już zapewniony transport, załatwiliśmy wszystkie sprawy urzędowe oraz pozbyliśmy się niepotrzebnych rzeczy, możemy rozpocząć właściwe pakowanie. Część rzeczy z powodzeniem można pakować wcześniej. Jeśli przeprowadzamy się latem, warto schować grube zimowe ciuchy. W przypadku ubrań najlepiej sprawdzą się worki próżniowe. Zajmują one bardzo niewiele miejsca, a ubrania w środku nie niszczą się i nie brudzą. Każdy worek należy podpisać, tak by łatwiej odnaleźć się przy wypakowywaniu. To samo tyczy się kartonów. Zaklejenie pudła i podpisanie jego zawartości grubym markerem sprawi, że szukając jakiejś rzeczy po przeprowadzce do nowego domu, nie będziemy zmuszeniu otwierać wszystkiego, robiąc przy tym dodatkowy bałagan. Trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu niektórych przedmiotów. Przed włożeniem do kartonu talerzy, szklanek czy kubków należy zawinąć je w stare gazety, papier bądź folię bąbelkową. Taki zabieg pozwoli uniknąć stłuczeń. Przy pakowaniu drobnych rzeczy jak na przykład biżuteria, klocki czy małe dziecięce zabawki warto zaopatrzyć się w plastikowe pudełeczka. Wrzucenie wszystkich drobiazgów do jednego pudła przysporzy mnóstwo pracy przy ich segregacji.

Jak widać, przeprowadzka to proces żmudny i czasochłonny. Odpowiednie jej zaplanowanie oraz praktyczne pakowanie rzeczy sprawi jednak, że po przekroczeniu drzwi wejściowych do nowego domu z przyjemnością zajmiemy się organizacją nowej przestrzeni.